Jobee.sk

Magazín o práci a kariére

KariéraPráca

Čo všetko zahŕňa práca realitného makléra

Možno ste už premýšľali nad tým, čo asi tak realitný maklér presne robí a čo je jeho denným chlebom. Dá sa z tejto práce slušne vyžiť, alebo ide o profesiu, ktorej finančné ohodnotenie ledva vyvažuje vynaloženú námahu? Veľa ľudí si myslí, že realitný maklér iba zavesí inzerát na internet, alebo ho dá uverejniť v novinách a vykoná obhliadku s prípadným záujemcom. A potom už len zinkasuje províziu z úspešného predaja. Pravda je však taká, že za prácou makléra sa toho skrýva podstatne viac. Čo konkrétne? O tom si povieme v našom článku.

 

Aké sú požiadavky na prácu realitného makléra?

Jedno je isté, práca realitného makléra je predovšetkým prácou s ľuďmi a je veľmi zaujímavá. Skúsená realitná maklérka v Košiciach, Timea Gruzecká z Amazon Reality Košice uvádza, že práca realitného makléra si vyžaduje všestranného človeka, ktorý by sa nemal vyznať iba v najnovších trendoch realitného trhu, ale aj v ekonomike, psychológii, sociológii a i ďalších vedách.

Realitný maklér musí ku každému človeku pristupovať osobitne. Musí odhadovať situáciu podľa potreby, vcítiť sa do požiadaviek klienta a rýchlo sa prispôsobiť. Jednoducho urobiť dobrý dojem, to je základný kameň úspechu. Preto rozhodne neplatí čo sa niekedy tvrdí, že túto prácu by zvládol každý. Zvládne ju len ten, kto má chuť a vôľu pracovať na sebe a vytrvať v tom.

Pracovať na sebe a vzdelávať sa je potrebné celoživotne. Realitný maklér musí dobre poznať trend vývoja cien nehnuteľností. Ceny bytov v roku 2020 dosahujú už závratné sumy a je to práve realitný maklér, kto vám najlepšie poradí, či sa budú ďalej zvyšovať alebo naopak poklesnú.

A je tu ešte jeden dôležitý aspekt tejto práce. Treba byť tak trochu aj umelcom. Samozrejme predovšetkým v súvislosti s prezentáciou nehnuteľnosti. Nie je napríklad jedno, ako sa dom či byt nafotia. Predáva sa totiž očami.

Fotografie sú výborným základom toho, ako predať byt rýchlo a výhodne. Je preto veľmi dôležité, aby mal maklér cítenie na to, ako danú nehnuteľnosť čo najlepšie odprezentovať.

 

 

Práca realitného makléra – komunikácia, administratívna činnosť

Čo teda konkrétne zahŕňa práca realitného makléra? V prvom rade je tu nutnosť komunikácie, a to ako s klientmi, tak aj s úradmi. Najmä s katastrálnym a stavebným. Potom tu je tiež komunikácia s realitným advokátom, ktorý pripravuje pre realitnú kanceláriu zmluvnú dokumentáciu.

Okrem toho Timea Gruszecká (realitná kancelária Košice) dopĺňa, že dobrý realitný maklér často spolupracuje aj so správcom bytového domu. Je to práve v tých prípadoch, ak ide o náročnejšieho klienta, či kúpu luxusnej nehnuteľnosti. Správca bytového domu v takom prípade realitného makléra informuje ohľadom predmetnej nehnuteľnosti a jej špecifikách.

Pochopiteľne časť práce realitného makléra predstavuje aj administratívna činnosť – kompletizovanie dokumentov k nehnuteľnostiam, spravovanie osobnej kartotéky klientov…

No a v neposlednom rade je tu potreba osobného rozvoja a koordinácie činnosti v rámci realitnej kancelárie. To znamená zúčastňovanie sa firemných porád, plánovanie činnosti realitnej kancelárie, odborné školenia, prednášky…

 

Práca realitného makléra

 

Nábor nehnuteľností

Nábor predstavuje získavanie novej klientely. To značí marketing a zase marketing. Ten je nutný najmä na to, ako správne osloviť klienta. A tu sa dostáva k slovu už zmienená psychológia a individuálny prístup k potenciálnym klientom.

Dobrý realitný maklér by mal vedieť, kde hľadať nových potenciálnych klientov na kúpu či predaj, prípadne i to, kde a v akej forme inzerovať či zdieľať stránku s inzerátom. Čo najlepšie nafotenie nehnuteľnosti je pochopiteľne samozrejmosťou, hlavne správna práca so svetlom pri fotení je dôležitá. Pokiaľ je v tomto realitný maklér dôsledný, úspech sa čoskoro dostaví.

A čo je najdôležitejšie urobiť ako prvé v rámci spolupráce s novým predávajúcim klientom? Pokiaľ hádate overenie si informácií, tak sa nemýlite. Veľmi dôležitá súčasť maklérskej práce. Overenie si informácií o aktuálnom stave nehnuteľnosti (ako napríklad ťarchy či exekúcie) nielenže pomôže predísť budúcim možným problémom, ale zároveň tak maklér poskytne druhej strane čerstvé a pravdivé odpovede.

 

Nábor realít

 

Predaj nehnuteľnosti – cieľová páska makléra

Konečne na záver tu je cieľová páska práce realitného makléra, a tou je samotný predaj nehnuteľnosti. Tu je spomínaná psychológia či sociálna inteligencia asi najviac potrebná.

Predaj a kúpa nehnuteľnosti totiž nie je nevinná hra s guľôčkami na dvore, často ide o celý majetok klientov na jednej i druhej strane. Dobrý maklér je len ten, ktorý si dokáže u klienta vybudovať pocit dôvery a bezpečia. Preto musí byť zvlášť dôsledný a k celej záležitosti pristupovať mimoriadne citlivo.

Predovšetkým treba spísať potrebné rezervačné či výhradné zmluvy, určiť správny postup pri obchode a poslať podklady realitnému advokátovi. Ten potom na základe poskytnutých dokumentov vypracuje kúpno-predajnú zmluvu. Pochopiteľne maklér musí jednotlivé body tejto zmluvy poznať, aby ich v prípade potreby klientom dokázal odborne vysvetliť. Tiež je tu potrebný právny súlad s konkrétnymi potrebami klientov – hypotéka, exekúcie, ťarchy, dedičské konanie… V konečnej fáze potom nasleduje cesta k notárovi kvôli overeniu zmlúv, zanesenie zmlúv na kataster a prípadné odovzdanie nehnuteľnosti s príslušným protokolom.

 

 

Koľko zarába realitný maklér?

Otázka, ktorá mnohých zaujíma je, či sa dá na realitnom maklérstve dobre zarobiť. Odpoveď je jednoduchá: tí najlepší realitní makléri pochopiteľne zarábajú veľmi dobre. V tomto prípade je tvrdá práca dláždená aj lukratívnou odmenou. No treba na sebe vytrvalo pracovať – vzdelávať sa a pracovať často aj na úkor svojho osobného voľna.

Veľa pomôže aj profesionálna realitná kancelária, ktorá najmä v začiatkoch dokáže byť záujemcom o túto prácu veľkou oporou. Začiatky sú vôbec najťažšie a preto len málo ľudí v tejto práci aj vytrvá. Okrem toho je odmeňovanie z veľkej časti provízne a neskúsených maklérov to po pár neúspešných týždňoch na začiatku odradí.

Treba si uvedomiť, že maklér často nemá zaplatené telefonovanie klientom, ani nábor a fotenie nehnuteľnosti. A obhliadky so záujemcami musí vykonávať zvyčajne vo večerných hodinách, cez deň sú totiž zvyčajne potenciálni záujemcovia pracovne vyťažení. Preto sa táto práca dá len ťažko skĺbiť s rodinným životom.

Nuž všetko má dve strany mince. Áno, zbohatnúť sa dá, tí najlepší niekedy berú veľmi pekné provízie za predaj luxusných nehnuteľností. Ich čistý príjem sa približuje aj k 8 či 10 000 € za mesiac, no úspech si tu pýta svoju daň. A tým je minimum voľného času a nutnosť podriadiť svojej práci a kariére celý život.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Jobee.sk. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie na témy kariéra, motivácia a pracovný život.