Jobee.sk

Magazín o práci a kariére

Práca

Hľadám si novú prácu a nič!

Mnohí z nás veľmi dobre poznajú, aké je to prísť o prácu a znova hľadať ďalšiu. Máme hlavu v dlaniach z toho, ako poplatíme všetko, čo treba a zároveň premýšľame, ako sa udržať nad vodou tak, aby napríklad deti nepocítili na sebe tento problém.

 

 

Čo môže každý z nás počas hľadania práce zlepšiť?

Nezamestnanosť na Slovensku máme vysokú a pracovné miesta sa rýchlo zapĺňajú. Ako si rýchlejšie nájsť prácu? Prinášame vám niekoľko bodov, ktoré vám to trochu uľahčia:

 

1 Vybehnite do mesta s dobre pripraveným životopisom a skúste vojsť do niektorých firiem, ktoré by mohli skrývať nejaké to pracovné miesto.

Možno sa vám neozvú hneď, ale vďaka vášmu osobnému predstaveniu si vás zapamätajú a neskôr vám zavolajú.

 

Hľadanie práce so životopisom

 

2 Prestaňme sa „uchádzať o prácu“ a začnime „ponúkať svoje schopnosti“.

Ľudia, ktorí rozhodujú o tom, koho príjmu, potrebujú zamestnancov, ktorí si stoja za tým, čo vedia. Príjmu radšej človeka, ktorý príde so zdvihnutou hlavou a ktorý vie, čo chce.

 

3 Ukážte, že ste dobrý v tom, čo robíte a že sa chcete učiť, aj keď už máte veľa toho za sebou.

Zamestnávateľ radšej prijme človeka, ktorý je sebavedomý, nebojí sa učiť nové veci a vie ukázať, že je vo svojom fachu dobrý a prospešný. Snažte sa zamestnávateľa zaujať skúsenosťami a ukážte mu, že vás potrebuje.

 

Pracovný pohovor

 

4 Položte si otázku: Čo robím ja zle a iní dobre, keďže majú prácu?

Niekde predsa musí byť chyba. Možno by ste mohli skúsiť chvíľu vykonávať aj iný typ práce, aby ste nemali stereotyp, aby ste trochu ožili a skúsili aj niečo iné. Aj keď sa vám niekedy zdá, že na tú či onú prácu nemáte, vyskúšajte to. Možno sa v tom nájdete viac ako v predošlej práci. Nikto nepovedal, že sa nemôžete neskôr vrátiť k tomu, čo ste robili predtým.

 

5 Pamätajte, že vždy sa môžete niečo nové naučiť a je jedno, či máte 30 alebo 45 rokov.

Ktosi slávny raz povedal čosi v zmysle: ak nechceš byť režisérom, producentom či scenáristom, nestrácaj čas pri filmoch a seriáloch. Čo nám z toho plynie? Venujte sa vo voľnom čase tomu, v čom by ste chceli preraziť. Varíte v reštaurácii? Skúste si teda pozrieť nové recepty, zistiť, čo nové sa v reštauráciách ponúka a pri najbližšom pohovore ukázať, že počas hľadania práce ste sa aj niečo naučili. Ak robíte iné manuálne práce, hľadajte, čo by ste zlepšili na svojej práci, všímajte si, čo práve ľudia chcú a čo potrebujú.

 

Rady na záver

  • Pýtajte sa aj blízkych, či nevedia o niekom, kto by potreboval zamestnanca
  • Je jedno, akú prácu hľadáte. Ak oslovujete niekoho vo firme, buďte milý a pekne a čisto oblečený. Dobrý prvý dojem je dôležitý.
  • Pri ponúkaní svojich služieb sa nepýtajte hneď na plat. Budete vyzerať, akoby práca bola pre vás nutné zlo. Radšej viac povedzte viac o svojich skúsenostiach.
  • Pomôže vám, keď budete mať pripravené dobré odporúčania od predošlých zamestnávateľov.
  • Pri hľadaní majte trpezlivosť.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Jobee.sk. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie na témy kariéra, motivácia a pracovný život.